List of the European Society for Surgery of the Shoulder and Elbow's committees

Commitees organization and people

Executive Committee

President

  • Emilio Calvo (Spain)

Past President:

  • Mehmet Demirhan (Turkey)

Treasurer:

  • Anders Ekelund (Sweden)

General Secretary:

  • Philippe Collin (France)

Members:

  • Mario Borroni (Italy)
  • Alexandre Lädermann (Switzerland)
  • Pierre Mansat (France)
  • Paolo Paladini (Italy)
  • Samuel Antuna (Spain)
  • Patric Raiss (Germany)
  • Istvan Szabo (Hungary)
  • Jeppe Rasmussen (Denmark)
  • Tjarco Alta (Netherlands)
  • Joanna Walecka (Poland)

Secec Secretary:

  • Sylvie Noel (France)


Eastern European Support Committee

Chairman:

  • Istvan Szabo (Hungary)

Members:

  • Ali Ersen (Turkey)
  • Evgeniy Goncharov (Russia)
  • Thilo Patzer (Germany)
  • Tadija Petrovic (Croatia)
  • Vladimir Senekovic (Slovenia)

Education Committee

Chairman:

  • Paolo Paladini (Italy)

Members:

  • Ata Can Atalar (Turkey)
  • Gregory Cunningham (Switzerland)
  • Nuno Sevivas (Portugal)
  • Alberto Schneeberger (Switzerland)
  • Gabor Skalizcki (Hungary)

Health Care Delivery Committee

Chairman:

  • Tjarco Alta (Netherlands)

Members:

  • Angelo Di Giunta (Italy)
  • Ingrid Hultenheim (Sweden)
  • Lionel Neyton (France)
  • Manuel Ribeiro (Portugal)
  • Jagwant Singh (United Kingdom)

Junior Committee

Chairman:

  • Joanna Walecka (Poland)

Members:

  • Michael Künzler (Switzerland)
  • Matthis Jacxsens (Belgium)
  • Natalia Martinez Catalan (Spain)
  • Marko Nabergoj (Slovenia)
  • Marvin Minkus (Germany)


Membership Committee

Chairman:

  • Alexandre Lädermann (Switzerland)

Members:

  • Nicolas Bonnevialle (France)
  • Andreas Leonidou (Greece)
  • Kirsten Lundgreen (Norway)
  • Christoph Spormann (Switzerland)

Program Committee

Chairman:

  • Philippe Collin (France)

Members:

  • Mario Borroni (Italy)
  • Sercan Akpinar (Turkey)
  • Peter Domos (United Kingdom)
  • Francesco Franceschi (Italy)
  • Jean David Werthel (France)
  • Przemislaw Lubiatovski (Poland)

Qualification Committee

Chairman:

  • Patric Raiss (Germany)

Members:

  • Filippo Castoldi (Italy)
  • Raul Barco (Spain)
  • Ruth Delaney (Ireland)
  • Harry Georgousis (Greece)
  • Matthew Ricks (United Kingdom)
  • Marco Sarmiento (Portugal)
  • Marta Slezak (Poland)
  • Olivier Verborgt (Belgium)
  • Markus Scheibel (ex officio) (Germany)

Registry Committee

Chairman:

  • Jeppe Rasmussen (Denmark)

Members:

  • Rui Claro (Portugal)
  • Eoghan Hurley (Ireland)
  • Ann Karelse (Netherlands)
  • Petra Magosh (Germany)
  • Olivier Schoierer (Germany)

Research and Development Committee

Chairman:

  • Samuel Antuna (Spain)

Members:

  • Ville Aarimaa (Finland)
  • Marc Olivier Gauci (France)
  • Mirco Sgroi (Germany)
  • Maria Valencia (Spain)

Website Committee

Chairman:

  • Mario Borroni (Italy)

Webmaster:

  • Lorant Bardocz (Hungary)

Social Media Account Manager:

  • Michal Harasymczuk (Poland)

Members:

  • Olgar Birsel (Turkey)
  • Giacomo Delle Rose (Italy)
  • Philip Moroder (Germany)